the rhodesian register

Wsród tych "pocztówek z zagranicy" znalazla sie równiez korespondencja z Polski,
która mialam przyjemnosc i zaszczyt zredagowac.
Ponizej zamieszczam skan mojego artykulu, wraz z polskim tlumaczeniem.   

Artykuł

   Z rasą rhodesian ridgeback spotkałam się podczas mojego pobytu w USA w 1989 roku. Już wtedy te szlachetnie wyglądające psy na tyle zwróciły moja uwagę, że postanowiłam sprowadzić tę rasę do Polski. Udało mi się to dopiero 10 lat później, a w międzyczasie do kraju trafiły już pierwsze egzemplarze z innych stron świata.
    W roku 1994 z Danii została sprowadzona suka Torhuset’s CINNAMON NDEMBELA,  która jest pierwszą zarejestrowaną rodezjanką w Polsce. Ona też, jako pierwsza została Championem Polski i Interchampionem. Żyje do dzisiaj, jest również matką mojego pierwszego psa tej rasy. W tym czasie rasa była zarejestrowana w FCI w gr. VIII. Dopiero pod koniec roku 1994 RR  zostały przeniesione do gr VI.
    Wtedy też trafiło do nas kilka rodezjanów. Suki: Ukimbu’s ANBRHOSIADELTA QUEEN of Dao Phu Quoc ( Niemcy), HARVE Ropotamo, BOJKA  z Brodu Nad Tichou( Czechy) a także pies Tek Taka IBAS ( Dania). Pierwszymi reprezentantami rasy z Afryki Południowej były suki: CARISSA Maxwood i Mteni MIRELLE.
Niestety nie wywarły one dużego wpływu na rozwój rasy w Polsce.
   Pojawienie się ridgebacków na ringach wywołało spore zainteresowanie rasą, co doprowadziło do szybkiego sprowadzania nowych  psów z krajów sąsiednich, nie zawsze z renomowanych hodowli.
   W 1995 zarejestrowano pierwszy miot Rodezjanów w Polsce. W 1999 r. udało mi się zrealizować moje marzenie, sprowadziłam z USA  sukę Kwetu’s ZIZI Mafungabusi. Był to pierwszy Amerykański import do tej części Europy. Pokryta moim psem MUNYATI ZAKI Kananga, wywodzącym, się z duńskich linii dała wspaniałe potomstwo. Połączenie mocnych, masywnych Duńczyków i amerykańskiej gracji, elegancji ruchu i znakomitego kątowania dało wspaniały efekt.
   W roku 1998 z Francji sprowadzono sukę
 NA’ NOUSKA PASSIA  de Teufelsort. Między rokiem 2000 a 2003  przyjechało do Polski kilka psów o ciekawym pochodzeniu z Finlandii. Harjaselan HEKIMA, ZULA Malozi, Harjaselan IJUMAA IMANI, Harjaselan JALOPEURA. W 2003, z Włoch trafił do nas
MKAI Leoridge. W 2004 r. w hodowli Sangoma urodził się pierwszy w Polsce miot w którym pojawiły się brązowonose szczenięta. W tym samym czasie w kraju pojawiła się też suka TSELA Maxwood.
W 2003 roku przywiozłam z USA psa, JUPITERA of Parnassus.  Szybko zdobył narodowy championat, także Rosji, Federacji Rosyjskiej, Mołdawii oraz Bośni i Hercegowiny. Skojarzony z moją amerykańską suką Kwetu’s ZIZI MAFUNGABUSI dał niezwykle obiecujące, czysto amerykańskie potomstwo, wchodzące właśnie na ringi.      
    Jak dotąd z Polski wyeksportowano kilka szczeniąt, do Niemiec, Szwecji, Holandii, Austrii, Estonii, Finlandii, Węgier, Litwy.
   Aktualnie w Polsce trudno określić dominujący typ ridgebacka. Spotykamy zarówno psy mocne, o ładnych proporcjach, pięknych charakterystycznych głowach, jak i zbyt delikatne, o szpiczastych kufach, płytkich klatkach piersiowych, stromo kątowanych kończynach tylnych
i nie najlepszej mechanice ruchu.  Ale za to rasa jest dobrze wyselekcjonowana pod względem psychicznym. Rzadko zdarzają się psy agresywne lub lękliwe. Nie mamy też większych problemów zdrowotnych. Myślę że wynika to z faktu, iż rasa ta trafiła do kraju stosunkowo późno, gdy znane już były typowe przypadłości rodezjanów, a w zagranicznych hodowlach badano psy pod kątem chorób dziedzicznych i dysplazji. Czasem zdarzają się alergie, problemy z tarczycą, rzadko dermoid sinus i dysplazja. Aktualnie w statystykach Polskiego Związku Kynologicznego wpisane są 133 psy, 35 reproduktorów, 178 suk, 62 suki hodowlane, ok. 212 szczeniąt urodzonych w 25 miotach. (dane z grudnia 2005).
    W 2006 roku powołano w Polsce Klub Rasy Rhodesian Ridgeback.    
Dzięki kilku ambitnym hodowcom, rasa rozwija się w dobrym kierunku. Należy zauważyć starania niektórych hodowli , gdzie dobór genetyczny psów prowadzony jest na wysokim poziomie. Np. hodowla Sangoma , gdzie fińską sukę pokryto przepięknym australijskim reproduktorem, hodowla Mankala czy Safari Kadamba. Mój Folwark Zwierzęcy również, mam nadzieję. Jak na całym świecie i nam, polskim hodowcom zależy by zachować unikalne cechy tej wspaniałej rasy.

 

dalej...